петък, 2 февруари 2018 г.
Бисквитена торта с тиква, маскарпоне и кафе
За тази торта се вдъхнових от предаването Черешката на тортата, приготви я Славена Вътова. Комбинацията от тиква, кафе, канела, шоколад и маскарпоне определено ме съблазни и почти съм запазила рецептата в оригиналният и вариант, както я видях.
*В описанието ще отбележа, къде съм направила промени :)
Необходими са ви:
2 пакета какаови бисквити "Закуска"
250 гр. маскарпоне
200 гр. сладкарска сметана
250 гр. тиква
1 черен шоколад ( в оригинал беше с течен шоколад )
1 чаша нес кафе
1 лъжичка канела
1 с.л. захар за поръсване на тиквата при печене
В оригиналната рецепта тортата беше поръсена с орехи, аз поръсих настърган шоколад :)
А сега ето и как се приготвя:
Първо се нарязва тиквата на парчета, слага се в тавичка застлана с хартия за печене, поръсва се със захар и се пече докато омекне. Така приготвената тиква се намачква с вилица на пюре и се оставя да изстине, докато си приготвите и другите продукти.
Във около 200 мл. вода приготвяте нес кафе и го подправяте с 1 лъжичка канела, хубаво е и кафето ви малко да изстине, за да може да си топите бисквитите без да си опарите пръстите.
Шоколада се настъргва или накълцва с нож.
А за крема в кума разбивате с миксер сладкарската сметана и маскарпонето, на гладък пухкав крем. Аз не добавям захар, защото сладкарската сметана, ми е достатъчно сладка, както и бисквитите и тиквата, та може спокойно без захар, вие ако прецените сложете и захар.
В предаването сметана се разби отделно от маскарпонето, а то от своя страна беше разбито с пудра захар, но за мен е излишно!
Когато си подготвите всички продукти и тиквата е изстинала, може да преминете към сглобяването на тортата.
Потапяте бисквитите в кафето с канела и редите в правоъгълна тава, покривате с белия крем, малко от пюрето от тиква и поръсвате с шоколад. Повтаряте процедурата и когато наредите третият пласт бисквити покривате само с крем и украсявате с настърган шоколад или по ваше желание.
Тортата се получи много лека, вкусна и идеална за сутрешното ви кафе :)
Заслужава си да я опитате!
четвъртък, 1 февруари 2018 г.
Крем супа с карфиол, къри и крутони
Тази крем супа видях в едно от предаванията на Рудолф по 24 Kitchen и толкова много ме впечатли, че я приготвих още на следващият ден. Изключително, ароматна супа, мек, кадифен вкус и страхотна кремообразна консистенция. В оригиналната рецепта Рудолф сервира със скариди, вместо крутони, нооооо аз реших да си спестя скаридите.
Предполагам всички майки на малки деца, знаят какво предизвикателство е да накараш децата си да ядат полезни зеленчуци - е искам да ви кажа, че с тази супа оцелих десятката просто :) Двете малки момчета у дома си хапнаха пълни купички с тази вкуснотия и изобщо даже не разбраха, че ядоха карфиола. Препоръчвам я с две ръце, много се хареса у дома и изобщо не е сложна за изпълнение.
Необходими са ви:
1 глава карфиол
2 малки картофа
1 глава лук
3-4 скилидки чесън
половин връзка магданоз (рецептата на Рудолф, беше с кориандър)
1 с.л. олио
100 мл, готварска сметана
2 ч.л. къри
сол
черен пипер
Обелвате си и нарязвате на ситно лука и чесъна, слагате в тенджерата да се запържат малко на слаб огън. През това време измивате карфиола и нарязвате на малки розички (когато са по малки парчетата по-лесно се пасира после супата, а и по-бързо се сварява).
При лука и чесън, добавяте двете лъжички къри на прах, за да се запържи и отпусне ароматите си, като внимавате да не го прегорите. След това слагате карфиола в тенджерата и разбърквате отново да се запържи и той малко. Когато запържите така зеленчуците, слагате вода в тенджерата, колкото да покриете 1-2 пръста зеленчуците, за да се получи хубава кремообразна супа, тя не трябва да е много водна. Към така полученото вариво, прибавяте картофчетата нарязани на кубчета и магданоза накълцан на ситно.
*Картофите си пускат нишестето и са като спойка за супата, а магданоза, аз прибавям да ври със зеленчуците и да го пасирам после, за да не го видят малките хора у дома. При сервиране може да си добавите магданоз или ако не ви притеснява, може да го сложите чак накрая, когато супата е сварена и пасирана.
Докато супата си къкри на бавен огън, овкусявате със сол и черен пипер на вкус и добавяте сметаната, тя не се пресича, но е хубаво да готвите на отворен капак, за да не ви кипне.
Когато зеленчуците омекнат и се сварят, пасирате със пасатор и сервирате поръсена с пресен магданоз и крутони.
* Крутоните правя от стар хляб. Нарязвам на кубчета, слагам в тава застлана с хартия, поръсвам с олио и подправки (сол, черен пипер, шарена сол, чубрица и червен пипер) и запичам във фурната на 200 градуса, докато почервенеят и придобият приятен загар.
Да ви е вкусно :)
Абонамент за:
Публикации (Atom)