събота, 19 декември 2020 г.

Тиквеник

 


В очакване на едни от най светлите празници през годината реших да ви споделя как правя тиквеника у дома. Освен, че е много вкусен и че си го хапваме винаги в сезона на тиквите, той е и едно от традиционните ястия за Бъдни вечер - постно е и може да играе ролята на десерт на вашата трапеза.

Необходими са ви:
около 400 гр. настъргана тиква - в моя случай смляна в чопъра
1/2 ч.ч. смлени орехи
1/2 ч.ч. захар
1/2 п. канела
10 листа кори за баница
олио

Начин на приготвяне: 
Първо трябва да си обелите, нарежете и настържете тиквата. Това е доста трудоемка задача, поне за мен и естно казано, когато купим 2-3 тикви у дома - мъжа ми ги обелва и нарязва и аз си ги прибирам на парчета във фризера, за да са ми готови за печене, супи и т.н. Една част смилам на не много ситно в чопъра и си я замразявам така, да е готова за тиквеник, като разделям в торбички всяка да е доза за 1 тиквеник.


Ето така изглежда тиквата след чопъра и това е количеството, което аз използвам, за да завия 5 дълги банички (от 10 кори). Ако искате да направите цял пакет кори, ще трябва да увеличите продуктите. Също така в случая аз съм слагала прави банички в тавата, както ще видите в рецептата и стават, като щрудели, само че с тиква, но ако вие искате да направите вита баница, просто след като си сложите плънката, трябва да завивате корите в тавата, за да ви се получи вита баница.
А сега след това малко отклонение да ви кажа как си приготвям плънката, за да станат баничките хрупкави, а не да са мокри и глетави отвътре заради водата от тиквата.
Тайната я знам от моята баба и тя е да се запържи тиквата в малко мазнина, докато остане без вода. Знам, че пърженето не е най-полезния метод за готвене, но определено по този начин тиквеника става много по-вкусен.


След като тиквата е останала без вода, към нея добавяте смлените орехи, канелата, захарта и обърквате хубаво цялата смес. 

Взимате си една кора за баница намазнявате с олио, върху нея слагате друга кора и отново намазнявате, след това поръсвате от плънката. Завивате на руло, като затваряте краищата, за да не ви излиза плънката.


Когато рулцата ви са завити ги слагате в тава, застлана с хартия за печене и ако приготвяте тиквеника не за Бъдни вечер може да наредите парченца краве масло отгоре, става много ароматен и с хубава златиста коричка, но ако искате да е постен само намажете леко с олио отгоре.


Баничките - тиквеничета се пекат до златисто и аз лично поднасям, като ги разрязвам на три и стават мини тиквени банички или щруделчета, или тиквеничета, както ви харесва. Важното е, че са супер вкусни.



На следващите снимки, ще ви покажа и един тиквеник по тази рецепта, но завит, като вита баница, който приготвих за Бъдни Вечер! Естествено направен е само с олио, за да е постен и съм завивала корите по дългата страна, а не по късата, както съм показала на предишните снимки. Рецептата е същата просто съм увеличила продуктите, за да мога да завия повече кори. 

 

А ако моите рецепти ви харесват последвайте

* Блога ми https://didistylee.blogspot.com/

* Страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/DidiStyleFoodBlog

* Инстаграм https://www.instagram.com/dimitrova_diana_/

Ще се радвам да коментирате и споделяте рецептите, които ви харесват и разбира се, ако имате въпроси да ми ги задавате. 

Пожелавам ви хубав и вдъхновяващ ден!

 



Днес ви показвам още малко снимки на любимите ни тиквеничета или сладки банички с тиква! Тези са направени индивидуални малки - първите завити на охлювче, а вторите на малки банички!

Мини вити тиквеничта 19.11.2021

Мини вити тиквеничта 19.11.2021

Сладки банички с тиква 18.10.2022




неделя, 13 декември 2020 г.

Коледни елхички

 

Тази година коледната треска у дома, както и всяка друга е започнала от рано. Украсяваме, творим с децата, правим сладки, бисквити, кексове, мъфини, в общи линии всичко сладичко, което поискат. Гледам всяка събота и неделя да готвим заедно и да ги включвам в правенето на коледни вкусотийки. Тази седмица си направихме тези шоколадови елхички, които имат чуден портокалов аромат, а за украсата им се погрижиха освен моите момчета и техните братовчеди. Беше голямо забавление за децата, а за вкуса няма да ви разказвам , ще оставя да си ги направите и да видите, колко вкусни и сочни кексчета се получават.

Необходимите продукти са: 

*3 яйца

*1 ч.ч. захар

*1/2 ч.ч. олио

* 1/2 ч.ч. прясно мляко

*1/2 ч.ч. кисело мляко + 1/2 ч.л. сода бикарбонат

*3-4 с.л. какао

*1 бакпулвер

*1 ванилия

*настъргана кора на 1 портокал

*начупен на дребни парчета шоколад

*2ч.ч. и 1/2 ч.ч брашно

За глазурата:

*пудра захар около 1/2ч.ч

*лимонов сок около 2-3 с.л.

*зелена сладкарска боичка

*около 20-30 гр. краве масло

*захарни декорации за поръсване

Начин на приготвяне:

В основата на тази рецепта е реално стандартен кекс, с няколко екстри разбира се, но в крайна сметка, няма нищо сложно. Първо започваме с направата на кексовата смес, като разбиваме яйцата и захарта, докато сместа побелее и когато вземете малко от сместа между пръстите си не усещате кристалчетата от захарта. Добавяте олиото и прясното мляко и отново разбивате. След това слагате и киселото мляко със содата, ванилията, портокаловите корички и какаото. Разбърквате леко без да включвате миксера, за да се смесят хубаво съставките и какаото да се поеме от течността, после може да включите и миксера за кратко, за да не ви остане какаото на бучици. Накрая започвате на части да си добавяте брашното с бакпулвера и бъркате докато получите гладка кексова смес. Сега е момента да сложите и парченцата шоколад, разбърквате леко, за да се разпределят равномерно в сместа. Изсипвате я в правоъгълна тава, застлана с хартия за печене и намазнена. Печете във фурна на 180 градуса, докато кекса се изпече и при проверка с клечка, тя излиза суха. Когато блата ви е готов, трябва да го оставите да изстине напълно преди да го нарежете във формичките на триъгълници.

 За да направите триъгълниците първо трябва да изрежете заоблените страни, които са се получили от формата на тавата. 

*Преди да започнете с рязането е хубаво да си прехвърлите блата на плота или в по-голяма тава.

Когато получите хубав правоъгълник, го разрязвате през средата, на два по-тънки правоъгълника, от които след това по метода зиг заг, изрязвате триъгълници, както се вижда на следващата снимка.

А ето и как изглеждат разрязаните парчета.

Следващата стъпка е да украсите тригълниците с глазура, за да заприличат на елхички. 

Глазурата се приготвя, като смесите пудрата захар с лимоновия сок и разбиете с миксера, докато получите желаната гъстота и захарта не се усеща да хруска. Когато съм разбила пудрата захар с лимона, ако се е получило много рядко, добавям още пудра захар, ако пък е много гъсто добавям още малко лимон, но накрая задължително слагам и малко краве масло, за да даде плътност на глазурата ми. Прибавяте и зелената сладкарска боичка и разбивате хубаво, докато маслото оплътни глазурата и боичката се разтвори напълно.

С помощта на шприц с тънък накрайник, пош или просто найлонова торбичка срязана в единия ъгъл, украсвявате вашите "елхички" и оставяте децата да се заемат с поръсването със шарени захарни декорации.


Получиха се страхотни, много ефектни и много вкусни елхички. Децата участват и в разбиването с миксера и в украсяването, ангажирани са, щастливи, че помагат, че са част от коледната подготовка и разбира се, че ще си похпнат накрая сладко, сладко.


А ако моите рецепти ви харесват последвайте

* Блога ми https://didistylee.blogspot.com/

* Страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/DidiStyleFoodBlog

* Инстаграм https://www.instagram.com/dimitrova_diana_/

Ще се радвам да коментирате и споделяте рецептите, които ви харесват и разбира се, ако имате въпроси да ми ги задавате. 

Пожелавам ви хубав и вдъхновяващ ден!

неделя, 29 ноември 2020 г.

Маслени двуцветни спиралки

 


Когато децата ти кажат, че е време за коледни бисквити, запретваш ръкави и започваш да правиш тесто и да майсториш бисквитки! Разбира се с помощта на моите две джуджета, които нямат търпение Коледа да дойде, аоще по-малко пък да чакат бисквитите да изстинат или дори да се опекат преди да ги опитат.

Рецептата е много лесна за маслено тесто за бисквитки, като съм добавила някой коледни аромати и половината от тестото съм оцветила с какао, за да се получат два цвята. Първоначалната идея беше да оцветим в червено, но се оказа, че нямам достатъчно червена боичка и за това използвахме компромисно какао, като се наложи да обещая, че ще ги направим още веднъж, като купя сладкарска боичка червена! 

Необходимите продукти са:

* 1 яице

* 125гр. размекнато краве масло

* 1ч.ч. захар

* 1/2 ч.л. сода бикарбонат

* 4-5 с.л прясно мляко

* около 2 ч.ч. брашно или малко повече

* настъргана кора на 1 портокал

* 1 ванилия

* няколко капки лимонова есенция

* 3 с.л. какао

Начин на приготвяне:

В купа си смесете първо яйцето и захарта, разбийте добре с вилица и прибавете кравето масло, прясното мляко и ароматите - портокалови корички, ванилия,лимонова есенция и содата бикарбонат. Разбъркайте добре и започнете да прибавяте брашното. Тестото става ронливо, но не се тревожете, месете докато маслото събере цялото брашно и всички трохи в една топка.  тестото ви трябва да е меко, но не лепкаво. Разделете на две равни части и към едната посипете какаото, започнете да размесвате докато топката поеме цялото какао и се оцвети.


Приберете топките в хладилника да се стегнат за около час и после от тях разточете две сравнително еднакви и горе долу правоъгълни платки.


Наложете ги една върху друга и завийте на руло. Хубаво е рулото също да престои в хладилника, защото докато сте точили тестото, то малко или много се е отпуснало, а от рулото трябва да режете хубави тънки бисквити без да ви се смачква. 

След като рулото е поседяло в хладилника известно време, трябва да го нарежете на "филийки", които ще са вашите бисквити. Подредете в тава застлана с хартия за печене.


Печете на 170 градуса, предварително загрята фурна, отгоре и отдолу с вентилатор. Стават готови много бързо така,  че трябва да ги следите. Моите бяха готови за около 7 мин. , но аз леко ги натиснах след като ги наредих в тавата, за да станат по-тънки, ако ги оставите на резенчета, без да притискате времето за печене ще е малко повече - може би около 10 мин. Бисквитите излизат меки от фурната, но после стягат и стават хрупкави, така че не ги оставяйте във фурната твърде дълго. Когато светлата част стане златиста са готови.


А ако моите рецепти ви харесват последвайте

* Блога ми https://didistylee.blogspot.com/

* Страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/DidiStyleFoodBlog

* Инстаграм https://www.instagram.com/dimitrova_diana_/

Ще се радвам да коментирате и споделяте рецептите, които ви харесват и разбира се, ако имате въпроси да ми ги задавате. 

Пожелавам ви хубав и вдъхновяващ ден!

събота, 21 ноември 2020 г.

Есенна печена супа


За никого не е тайна, че децата предпочитат пасираните супи или поне моите :) Да не се вижда нищо в супата, ако може. Големият ми син яде всичко, но малкият е много капризен. Редовно, като кажа, че има супа за вечеря и той ме пита " Ама от мойта любимата ли е, без нищо вътре?" хаха Та любимата супа у дома е крем супата във всичките и разновидности. Мога да сложа вътре всички полезни зеленчуци, които искам децата ми да консумират, а те по принцип отказват, защото не им харесват на вид или на вкус.

А конкретно тази супа, която ви показвам днес е по-специална и защото запичам зеленчуците, преди да им долея вода и пасирам. Идеята ми хрумна от моя любим телевизионен готвач Джейми Оливър, правейки различни сосове той винаги използва тавата, в която зеленчуците и месото са се пекли, за да извлече наситените аромати на подправките, които се получават при печене. И наистина е така, когато запечете овкусените зеленчуци само в мазнина във фурната, аромата на подправките, на продуктите, които ползвате е много по-силен и характерен, отколкото, ако просто всичко се свари. Да, малко по-голяма играчка е да приготвите така супата, но определено си заслужава.

За моята есенна печена супа ще са ви необходими следните супер полезни и вкусни зеленчуци:



1/2 глава карфиол
3-4 моркова
4 картофа
1 сладък картоф
1 тикчвичка
2-3 парчета сладка тиква
*количествата са ориентировачни, това, което съм използвала аз
може спокойно и да замените или прибавите някой зеленчуци по ваш вкус
*Подправките, които използвам са
сол
черен пипер
червен пипер
риган сух
куркума на прах
самардала
кимион
пресен копър
*По желание
50гр. краве масло
1/2ч.ч. прясно мляко




Всички зеленчуци се измиват добре, обелват и нарязват. Слагате ги в тава с олио, овусявате с подправките и разбърквате добре, за да може всички зеленчуци да са покрити с аромати. Печете  във фурната на 200 градуса, отгоре и отдолу с включен вентилатор, докато зеленуците добият златист загар и поомекнат. Ако не са омекнали достатъно, но ви харесват на цвят и се притеснявате да не ви загорят, извадете ги от фурната, така или иначе след това ще сложите на котлона с водата да заврят и ще омекнат достатъчно, за да пасирате.

А ето така изглеждат вече запечените зеленуци.


Ето тук и друга снимка, когато съм правила такава супа, където съм използвала само картофи, моркови и тиквички и съм правила по-малко количество.

Когато зеленчуците са запечени, добавяте вода. Количеството вода не трябва да е много, защото за мен лично крем супите са по-вкусни, когато са по-гъсти. За зеленчуците, които съм описала в тази рецепта аз слагам 2 л. вода, като оставям на котлона да поври докато водата заври или ако е необходимо малко по-дълго, за да са ви меки всички зеленчуци. При варенето малко вода извира, но това да не ви притеснява. Винаги докато пасирате може да си добавите още вода или прясно мляко, за да постигнете желанат гъстотота на супата. По-добре да сварите с по-малко вода, да пасирате и тогава да добавяте вода. Защото, ако пасирате супата с много вода, а малко зеленчуци, ще стане рядка и водниста.
*Важно е да уточня, че тавата, в която пека е с дръжки и капак и е подходяща, както за котлона така и за фурната. Хубаво е водата да се добави в същия съд, в който сте пекли, за да не се загубят част от ароматите и мазнината.

Когато всичко е сварено, започвам да пасирам, като аз си прехвърлям в дълбока тенджера и пасирам на части, докато пасирам цялата супа. Овкусявам с малко прясно мляко, краве масло и пресен копър. Прясното мляко и кравето масло, не са задължителни, но според мен става по-вкусно с тях.


Ето и още една снимка от процеса на пасиране на друга печена супа, която съм приготвяла.


Готовата супа може да се поднесе с крутони, с препечен хляб, поръсена с ядки, сирене... изобщо както ви харесва.
Аз съм поднесла с препечен пълнозърнест хляб, натрошени орехи, пресен копър и нарязан на тънко праз лук. 


А ако моите рецепти ви харесват последвайте

* Блога ми https://didistylee.blogspot.com/

* Страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/DidiStyleFoodBlog

* Инстаграм https://www.instagram.com/dimitrova_diana_/

Ще се радвам да коментирате и споделяте рецептите, които ви харесват и разбира се, ако имате въпроси да ми ги задавате. 

Пожелавам ви хубав и вдъхновяващ ден!

четвъртък, 5 ноември 2020 г.

Пилешки пържолки с моцарела


 Пържолките стават бързо, много крехки и много вкусни.

За около 4 пържолки са ви необходими:
* 1 пилешка пеперуда - гърди
* 1 малка глава лук
* 2 скилидки чесън
* 200 гр. домати от консерва нарязани
* 1 топка Моцарела
* сол
* риган
* черен пипер
* червен пипер
* брашно за овалване

    Първо започнете с пеперудата - разрязвате първо на две и после всяка голяма пържола, която сте получили, режете по дължина, така, че да ви се получат 2 по-тънки пържоли и горе долу еднакви по дебелина. 
* При мен лично се получиха 4 големи тънки пържоли и 2-3 малки, за да са ми всички с равна дебелина. Това е важно. за да може времето за готвене на месото да е едно и също, а не в единия край да е по дебело и да му трябва по дълго време, а в тънкия край да изгаря.
    Така получените пържолки овалвате в смес от брашно, около 2 супени лъжици, сол, червен пипер, черен пипер и запържвате за много кратко в нагорещена мазнина, за да запечатате месото.
    Когато пържолкките са готови в същия тиган запържвате на ситно нарязаните лук и чесън.


Когато лука и чесъна са запържат леко, прибавяте доматите към тях, подправяте с риган, черен пипер и сол, ако е необходимо и оставяте на котлона, докато се сгъсти. 
*Аз не слагам сол, защото консервираните домати, които използвам имат сол.


С така получената доматена салца намазвате пържолките.


След това нареждаме моцарелата върху пържолките.


И запичаме във фурната на 200 градуса с вентилатор, само отгоре, докато моцарелата се зачерви.


Така получените супер крехки, топящи се в устата и уникално вкусни пържолки поднасям със зелена салата айсберг, с краставици, царевица, нарязана зелена пиперка, сурови слънчогледови семки, копър и разбира се сол, зехтин и оцет.


А ако моите рецепти ви харесват последвайте

* Блога ми https://didistylee.blogspot.com/

* Страницата ми във Фейсбук https://www.facebook.com/DidiStyleFoodBlog

* Инстаграм https://www.instagram.com/dimitrova_diana_/

Ще се радвам да коментирате и споделяте рецептите, които ви харесват и разбира се, ако имате въпроси да ми ги задавате. 

Пожелавам ви хубав и вдъхновяващ ден!


понеделник, 26 октомври 2020 г.

Пълнозърнести бисквитки с тиква


Днес ви споделям рецепта за тези супер вкусни и пълни с полезни нещица бисквитки. Сега е сезона на тиквите и в тях има страшно много полезни вещества, но за съжаление моите деца не обичат печена тиква, за това се опитвам да я влагам в различни неща, кото биха им харесали ...
Показвала съм ви Мъфини с тиква http://didistylee.blogspot.com/2015/11/blog-post_86.html
даже и Торта с тиква http://didistylee.blogspot.com/2018/02/blog-post_2.html
а сега и тези бисквитки, които освен с тиква са и с пълнозърнесто брашно, мюсли, слънчогледови семки и стафиди, така, че са пълни с фибри и може да се каже здравословни. Ако искате да са още по здравословни - може да замените захарта с мед или кафява захар, но аз съм използвала нормална бяла кристална захар.

Необходимите продукти са:



200 гр. пюре от тиква, аз сварявам тиквата и я намачквам с вилица
100 гр. краве масло
2 яйца
1 и 1/2 ч.ч.  мюсли - на снимката се вижда мюслито, което ползвам, то е без плодове, пълнозърнесто, с микс ядки - овесени, пшенични, ръжени, слънчогледови семки 
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. стафиди
1/2 п. бакпулвер
1/2 п. канела
сурови слънчогледови семки за поръсване

Приготвянето е много лесно, защото буквално трябва да се объркат всички продукти. У дома децата забъркаха сместа, получава се лепкаво тесто, което с лъжицата трябва да поставяте в тавата и да притискате малко, за да се получат кръгли бисквитки приблизително.


Първо в купа счупвате яйцата, към тях добавяте захарта и разбърквате. Хубаво е към тази смес да добавите първо тиквата и размекнатото масло, за да сте сложили всички "течни" съставки и после да продължите със сухите. Но децата нямаха търпение да изсипят мюслите, така, че ние първо сложихме мюслите и после пюрето от тиква, като аз в него предвариртелно си бях сложила маслото да се разтопи. Разбърквате добре и добавяте стафидите, канелата и накрая брашното с бакпулвера. Както вече казах получава се лепкаво тесто, което не се меси. Когато сместа ви е станала хомогенна загребвате по 1 супена лъжица от нея и с помоща на друга лъжица избутвате в тава застлана с хартия за печене и намазнена. Топчиците, които ще ви се получат притиснете с лъжицата, за да сплескате и да оформите кръгли бисквитки.


Преди да ги сложите да се пекат поръсете със слънчогледови семки и печете на предварително загрята фурна 170 градуса с вентилатор около 12-15 мин. - зависи от големината на бисквитите ви и от фурната разбира се. Бисквитките трябва да излизат меки от фурната, не им трябва много печене. Вкусни са както топли, така и като изстинат. Децата вкъщи ги похапват с удоволствие.





събота, 10 октомври 2020 г.

Торта за моминско парти

 Вече мина цял месец от както обещах рецепта за тази торта, но покрай започването на учебната година нямам никакво време да пиша в блога. Днес обаче най-накрая и дойде реда ... 

Тортичката беше за моминското парти на една моя много добра приятелка и нямаше как да откажа да я направя и въпреки, че досега не бях правила такъв тип празнична торта мисля, че се получи много добре. Снимките надявам се ще ви убедят в това, а за вкуса ще трябва да ми се доверите! Използвах микс от различни рецепти за торти, които съм правила - исках да е цветна както отвън, така и отвътре, да е ароматна, лека, елегантна и разбира се вкусна и мисля, че го постигнах. Както булката, така и гостите останаха много доволни, така, че и аз съм доволна от работата си :) 



Необходимите продукти:

  • За кафените лилави блатове
2 яйца

1 ч.ч. захар

1/2 ч.ч. олио

2/3 ч.ч. гъст айран

2 с.л. какао

1/2 ч.ч. кафе

1 ч.л. сода + 1ч.л. оцет

2 ч.ч. брашно

1 ч.л. бакпулвер

лилава сладкарска боя

  • За ваниловите "бели" блатове
2 яйца

1 ч.ч. захар

1/2 ч.ч. олио

1 ч.ч. прясно мляко

1 п. бакпулвер

2 ч.ч. брашно

1 п. ванилия

1 с.л. уиски

  • За крема, с който слепваме блатовете
250 гр. маскарпоне

400 мл. сладкарска сметана

100 гр. пудра захар

1 п. ванилия

1 с.л. уиски

  • За масления крем, с който се измазва цялата торта
250 гр. краве масло

1 ч.ч. пудра захар

1 ч.л. уиски

1 п. ванилия

  • Фондан за обличане - лилав и за украса - син и бял

Начин на приготвяне:

За да приготвите тази красавица ще ви е необходимо време, няма да ви лъжа, трябва да си отделите поне 2 дни. Но пък крайния резултат и страхотния вкус си заслужават труда.

Първо трябва да си приготвите блатовете. Съответно ще трябва да разбиете две различни смеси , защото рецептите за различните цветове блатове се различават не само по цвета, а и по съставките.

  • Кафени лилави блатове
Направете си първо едно ароматно кафе, хем да си отделите половин чаша за блатовете, която трябва да се охлади, хем и да се подсилите, да се настроите на вълна правене на торти и да се зарадите с енергия.

След като сте готови с тази първа стъпка започнете, като в купа си разбиете яйцата със захарта с миксер, докато получите гладка смес, в която не се усещат кристалчета от захар. Прибавяте олиото, гъстия айран, содата разтворена в лъжичка оцет и отново пускате миксера. След това добавяте охладеното кафе и какаото, като разбърквате леко с бъркалките без да пускате миксера, за да се поеме какаото от сместа. Накрая на части започвате да сипвате брашното с бакпулвера, като разбивате с миксера до получаване на гладка кексова смес. А за да получите лилавия цвят трябва да добавите и лилава сладкарска боичка. Аз използвам прахообразна боичка и добавям по малко, като разбивам с миксера докато получа желания цвят.



Така получената смес разделяте на две части, които изливате в тортена форма застлана с кухненска намазнена  хартия. Печете на 180 градуса до готовност на блата, проверявам с клечка, тя трябва да излиза суха от готовия блат.  Аз пека на предварително загрята фурна и времето за печене е около 15-20 мин., но всяка фурна е различна. 
*Тортената форма е с диаметър 26 см.


Готовият блат изглежда леко кафеникав отгоре, но това да не ви притеснява, вътре цвета ще е лилав. 


От долната страна има леко лилавеещ цвят, но истината се вижда само, когато се разреже...


За да съм сигурна в това, което правя, аз лично отделих една много малка част от сместа, която опекох преди основните два блата, които бяха в тортата и я разразях, за да мога да ви покажа цвета, тъй като не бях сигурна дали ще имам снимка на тортата в разрез. (Все пак имам една ще я видите в края на публикацията.) Та да не ви обърквам вие си изпечете два блата и не обръщайте внимание на словоизлиянието ми, а просто вижте цвета, който се получава. 


Оставяте тези блатове да се охлаждат и се захващате с втория вид блатове.

  • Ванилови "бели" блатове
В купа разбивате яйцата със захарта. Добавяте си олиото и прясното мляко и разбърквате отново. Слагате си ароматите - ванилия и уиски и започвате на части да прибавяте брашното с бакпулвера, разбивате с миксера до получаване на гладка кексова смес и отново разделяте на две равни части. Разпределяте в тортена форма застлана с кухненска намазнена  хартия. Печете на 180 градуса до готовност на блата, проверявам с клечка, тя трябва да излиза суха от готовия блат.  Аз пека на предварително загрята фурна и времето за печене е около 15-20 мин., но всяка фурна е различна. 

Ето на тази снимка на заден план може да видите "белия" блат.


Аз лично приготвих блатовете в един ден, оставих ги да се охладят хубаво и на другия ден правих кремовете и сглобявах тортата, но вие сами може да прецените как да разпределите времето си. С двете малки момчета у дома трудно мога да отделя цял ден само за торта ... 

Ден номер две започнах с приготвянето на сметаново маскарпонения крем. Уверете се, че маскарпонето и кравето масло, което ще ви трябва за масления крем са изкарани от по-рано и са се отпуснали и размекнали, за да може да ги разбивате. 

  • Крем маскарпоне-сметана, с който слепваме блатовете
За този крем първо разбиваме сладкарската сметана. Тя трябва да е студена от хладилника, разбивате с миксер докато стане на пухкав сняг, като внимавате да не ви се пресече.

В отделна купа разбивате маскарпонето с пудрата захар и малко уиски.

След това към сметаната започвате на части да прибавяте крем маскарпонето, като използвате дървена или силиконова шпатула бъркате бавно, докато двата крема се смесят напълно и се получи гладък пухкав крем.

С така получения крем сглобявате тортата, като редувате бял и лилав блат и слагате крем само между блатовете без да покривате тортата с крем отгоре.

На следващата снимка вижадате как съм започнала да редя тортата и също така единия от белите блатове, който доста се беше издул в средата и се наложи да го срежа, за да изравня.


И така дойде ред на финалния крем, с който ще измажем цялата торта.

  • Маслен крем
Когато обличате тортите с фондан е важно те да бъдат измазани с маслен крем, защото той създава един филм между фондана и сметановия крем, който не позволява фондана да се размекне или разтече от досега със сметаната.

За да приготвите този крем ви е необходимо в купа да смесите размекнатото масло и пудрата захар и да разбиете добре с миксера, докато получите хубав гладък крем - маслото трябва да побелее и захарта да не се усеща. аз лично съм ароматизирала отново с уиски и ванилия, но вие може да изберете и други аромати.

С готовия крем измазвате цялата торта и отстрани, и отгоре и оставяте да стегне в хладилника за поне 2-3 часа, за да може да облечете с фондана и да декорирате. 

* От този крем аз си оставих малко и за надписа върху тортата.


Последната стъпка в направата е украсата с фондана. Аз избрах да облека с лилав фондан, като използвах 250 гр. За роклята използвах бял фондан, а за допълнителни декорации малко син и бял, както и за пръстена. Надписа е от маслен крем, но декорацията всеки прави според собственото си виждане, така, че точна рецепта не мога да дам...


А ето да ви покажа и единствената снимка, която имам на разрязаната торта от моминското парти.